Anni Kuusik

Minust ja teadvelolekust

 

Kui ma alustasin 15 aastat tagasi õpinguid Tartu Ülikoolis psühholoogia instituudis, siis huvitas mind väga inimese psüühika ja käitumine ja see huvi on tänaseks veelgi kasvanud. Mind köidab inimene psühhoteraapia ruumis temaga kahekesi viibides, aga ka grupis ühiselt igaühes olevat universaalset ja unikaalset avastades. Mul on õnn ja õnnistus olnud käia õppimas inspireerivatelt ja geniaalsetelt teadlastelt ning praktikutelt teadveloleku ja aktsepteerimise kohta. Teadvelolek on radikaalselt leebe ja sügavalt arukas viis elada. Kohtumine iseendaga ja eluga nii nagu see on - sellest kõnelevad Ida kui Lääs. See on miski, mida võib kohata näiteks Saksa filosoofide Buberi, Hegeli ja Heideggeri teostes, mungarüüdes mediteerijate praktikatega tutvudes ja mitmete tunnustatud ülikoolide nagu Oxford, Harvard ning teaduskeskuste nagu Max Plancki Instituudi uurimislaborites. See kõneleb sellest, et teadvelolek on miski, mis on meis kõigis olemas. See on universaalne. 

 

Usun sügavalt ja siiralt, et julgus mõelda ja julgus kogeda on parim viis, kuidas leida tee, mis vähendab inimese kannatusi, teeb ruumi mõistmisele hukkamõistu asemel ja aitab meil aegamisi vabastada end mineviku mustritest.  Olen kogenud isiklikus elus ja psühholoogina ning juhendajana sama, mida aastakümneid tagasi Ameerika psühholoog Carl Rogers: "Huvitav ja paradoksaalne on see, et alles siis kui me aktsepteerime end sellisena nagu me oleme, võime me muutuda."

 

 

Teadveloleku kursus

 

Sellel teekonnal on võimalus kohtuda iseendaga läbi harjutuste, mida toetavad teadusuuringud ja reflektsioon. 8 kohtumise jooksul õpid mõistma ja saad katsetada oskusi korduvate negatiivsete mõtete, tunnete ja käitumisharjumustega toimetulekuks.

 

Teadveloleku oskused ei ole imeravim, mis aitab vältida või vabaneda ärevusest või muudest ebamugavatest tunnetest ja mõtetest, vaid nendega oskuslikumalt toime tulla ehk n-ö "surfama" õppida. See võib tulemuseks anda palju parema elukvaliteedi, aga eeldab seejuures teadveloleku harjutuste praktiseerimist regulaarselt.

 

Kursusele on oodatud need, kes soovivad igapäevaelu kiiruses leida rahu. Tänaseks on mitmeid teadusuuringuid, mis viitavad, et 8-nädalane teadveloleku kursus on sobilik neile, kes on hädas ärevushäirete, korduva depressiooni, madala enesehinnangu, emotsionaalse söömise, uneprobleemidega või soovivad paremini toime tulla kroonilise valu ja haigusega.

 

Teadveloleku praktiseerimine toob ellu meelerahu, enesesõbralikkuse, tasakaaluka meele ja rõõmu. Juba paari nädala pärast märkad, et tahtmatult mõtetes minevikus ja tulevikus olemise asemel oled rohkem käesolevas hetkes kohal. Väheneb hajameelsus ja paraneb keskendumisvõime, mälu. Keskendunud meel suudab süveneda ja analüüsida ja võid märgata, et töövõime paraneb. Samuti toob teadlikum eluviis paradoksaalsel kombel igapäevas aega ja ruumi juurde, kuigi võib tunduda, et  regulaarse praktika toomine igapäeva lisab uue kohustuse.

 

Kursusel on kuni 16 inimest, mis on piisavalt suur, et igal ühel on võimalus valida, millal  ühiste harjutuste käigus kogetut rääkida ja millal vaikida. Kaheksa 2-tunnise kohtumise sisse mahub üle kümne harjutuse, mida iseseisvalt kodus helijuhise abil või iseseisvalt katsetada. Kogemusi toetavad kirjalikud materjalid ja võimalus saada isiklikku tagasiside kogu kursuse vältel. 

  • w-facebook
  • Blogi
  • White YouTube Icon

Urban Yogini Õnnelaboratoorium / Telliskivi 60, ON-Maja II korrus, Tallinn / Tel: 5538710